Про бібліотеки КЗ "Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ"



З історії бібліотек міста

В документах Охтирського краєзнавчого музею значиться, що найперша бібліотека в місті була відкрита при Охтирському Народному училищі в 1790 році, яка видавала підручники учням.
Згідно «Харьковского календаря» на 1886 рік (Издательство Харьковского губернского статистического комитета) стараннями охтирського городничого П. Н. Ляхова в 1884–1885 роках почала працювати громадська бібліотека при військовому клубі.
З 1896 року веде свою історію Центральна районна бібліотека, в ті роки – земська бібліотека, яка видавала книги за плату. В 1921 році була заснована бібліотека для дітей, яка припинила свою роботу в 2007 році. Центральна міська бібліотека розпочала свою роботу з 1 січня 1956 року, в будинку по вулиці Фрунзе. Наразі від цього будинку залишились тільки руїни фундаменту. При відкритті її фонд налічував 4 тисячі примірників, на кінець першого місяця роботи число читачів склало – 400.  Потім бібліотека декілька разів переїжджала, до 1973 року займала приміщення по вулиці Фрунзе напроти свого першого будинку, а з 1973 року знаходиться за нинішньою адресою по вулиці Київській, 2.  Першою завідуючою була Марущенко Олена Павлівна На цій посаді вона пропрацювала до кінця своїх днів  (1974) році. З перших днів роботи разом з Оленою Павлівною починали працювати Сорокіна Лідія Тимофіївна, Головченко Едуард Ілліч, які, на жаль, уже пішли від нас. З 1974 по 1983 рік завідувачами міської бібліотеки працювали Н. М. Макоцеба, Л. С. Попова, О. О. Твердохлєб.
З 1947 року дітей міста обслуговує Центральна дитяча бібліотека За роки свого існування вона теж декілька раз змінювала своє розташування.  В різні роки її очолювали Бичкова, Р. Т. Журавльова, Т. А. Квітчаста.  
В 1967 році фонд 4 міських бібліотек складав 100 тис. примірників.
В 1979 році 3 міські бібліотеки ввійшли до складу Охтирської районної централізованої бібліотечної системи. В 1987 році в мікрорайоні Дачний розпочала роботу бібліотека-філія для дорослих (на той час філіал № 53 Охтирської РЦБС), яка спочатку обслуговувала і дітей. З початку заснування  там працювали Н. М. Макоцеба, М. Ю. Малахова, Л. С. Попова, Л. Г. Шевченко (очолює її до теперішнього часу).  22 березня 1988 року було створено міську бібліотеку-філію для дітей (в той час бібліотека-філія № 54). Від дня заснування до липня 2006 року її очолювала Шаталова Ніна Михайлівна. ЇЇ наступницею стала Чурсіна Тетяна Михайлівна, яка пропрацювала на посаді завідуючої до 2018 року. З 2018 року і до нині завідуючою дитячої філії працює Осипенко Ольга Василівна.
В 1995 році згідно рішення третьої сесії Охтирської міської ради на баланс міської ради були прийняті бібліотеки, які розташовані на території міста: районна дитяча бібліотека, міські бібліотеки-філії №1 та № 53, що обслуговували дорослих, та № 2 і 54, які обслуговували дітей. На базі прийнятих бібліотек була створена міська централізована бібліотечна система. На міську бібліотеку-філію №1 було покладено функції Центральної міської бібліотеки. Книжковий фонд Охтирської міської ЦБС складав на той час 154470 примірників. Директором «Охтирської міської централізованої бібліотечної системи» стала Юхименко Лідія Миколаївна. За останні роки мережа бібліотек міста змінювалася. В 2007 році припинила існування дитяча бібліотека-філія № 2, книжковий фонд якої був розподілений між бібліотеками міста та бібліотеками навчальних закладів. Працівники бібліотек були працевлаштовані в бібліотеках міста.
Станом на 1 січня 2014 року в Охтирській МЦБС працювало 23 працівники в 4 бібліотеках. Книжковий фонд складав 103 тис. примірників.
У грудні 2015 року «Охтирську міську централізовану бібліотечну систему» очолила Фомічова Алла Миколаївна, а заступником директора стала Михайленко Надія Григорівна.
У зв’язку із створенням Охтирської міської ОТГ в Сумській області, у січні 2020 року «Охтирська міська централізована бібліотечна система» змінила свою назву на «Комунальний заклад «Публічна бібліотека Охтирської міської об’єднаної територіальної громади Сумської області».
Мережа бібліотек КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ» складається з п’яти сучасних бібліотек:  центральної бібліотеки (вул. Київська, 2) та чотирьох філій: № 1 (вул. Армійська, 2), філія № 2 та 3 (вул. Штагера, 2), філія № 4 (вул. Решітька, 6, с. Стара Іванівка, Охтирський р-н, Сумська обл.).
Усі вони відповідають вимогам сучасних інноваційних змін та трансформацій сучасного суспільства. Бібліотеки мережі – це потужні інформаційні центри широкого призначення, які завдяки проєктній діяльності, впровадженню нових форм роботи, використання інформаційних технологій у бібліотечній діяльності йдуть у ногу з часом та надають мешканцям громади не лише традиційні бібліотечні послуги, а й нові сучасні.
В 2011 році Охтирська міська МЦБС взяла участь у 2 раунді конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст» і одержала перемогу. У мережі бібліотек КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ» відкрилися пункти публічного доступу до Інтернету. Проєкт програми «Бібліоміст» допоміг місцевим громадам, модернізувати доступ до інформації в публічних бібліотеках України шляхом обладнання сучасною технікою та проведення необхідного навчання для бібліотекарів. Пункти ПДІ функціонують і успішно впроваджують новітні інформаційні технології у роботі бібліотек КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ». У результаті проєкту міські бібліотеки одержали загалом 15 комп’ютерів з програмним забезпеченням та периферійним обладнанням.
Внаслідок втілення цього проєкту було здійснено навчання бібліотекарів, які одержали додаткові можливості професійного зростання, оволоділи основами комп’ютерної грамоти, методикою пошуку, відбору та обробки інформації, здобуття практичних навичок роботи у середовищі популярних інформаційних сервісних програм Інтернету, електронних ресурсів інших бібліотек України та зарубіжжя, що в кінцевому результаті позначилося на якісному і оперативному наданні бібліотечних послуг відвідувачам.
Координатори Пунктів ПДІ бібліотек проводять курси лекцій та групові навчання з основ комп’ютерної грамотності, надають індивідуальні консультації щодо навиків роботи з комп’ютером та пошуком будь-якої інформації.
На сьогоднішній день бібліотеки КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ» мають 21 комп’ютер з них – 3 ноутбуки, копіювально-розмножувальної техніки – 13; мультимедійного обладнання – 3.
Комп’ютеризація бібліотек відкрила можливості для більш повного задоволення читацьких запитів, зменшує витрати часу на пошук необхідної інформації, робить доступ практично до будь-якої інформації відкритим. Важливим чинником у цьому є безкоштовний доступ до Всесвітньої мережі, адже Інтернет – важливий складник інформаційних ресурсів сучасної бібліотеки. Бібліотека на додаток до друкованих ресурсів надає доступ користувачам до електронних інформаційних ресурсів і допомагає орієнтуватися в них.
Бібліотеки КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ» є учасниками Мережі ПДГ (Пунктів доступу громадян до офіційної інформації), що дає можливість урізноманітнити послуги бібліотек шляхом надання спеціальних консультацій громадянам, допомоги у пошуку нормативно-правових законодавчих документів, тощо.
Завдяки Інтернету покращилося довідково-бібліографічне обслуговування користувачів та бібліографічне інформування. Здійснюється електронна доставка документів: надсилаються списки літератури та відскановані документи (статті, тощо) користувачам індивідуального та групового інформування електронною поштою.
На 01.01.2020 р. загальний обсяг фонду мережі бібліотек КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ» становить 86879 примірників. За 2019 рік бібліотеками було обслужено 10089 користувача, в т. ч. дітей – 5342, юнацтва – 1682.
Бібліотеки пов’язують перспективи своєї діяльності з діяльністю органів місцевої влади, стають ініціатором, організатором і учасником різного роду акцій та заходів за участі представників влади, громадських організацій.  Просвітницька діяльність бібліотек різноманітна за методами і формами.
Розвиваючи традиції культурно-просвітницького закладу, бібліотеки КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ» активно співпрацюють з установами та організаціями, зацікавленими у спільній професійній, культурній та інтелектуальній діяльності. Уся діяльність бібліотек підпорядкована одній меті – створенню ефективного дієвого позитивного іміджу.
 Активізувалось співробітництво в професійному середовищі. Центральна бібліотека плідно розвиває відносини з іншими бібліотеками міста. Керівництво бібліотеки неодноразово брало участь у обласних семінарах, Скайп-конференціях.
Центральна бібліотека співпрацювала з Охтирською районною бібліотекою, бібліотеками освітніх закладів – шкіл, гімназії, коледжу СНАУ, ДНЗ «Центр ПТО», міським центром культури і дозвілля, відділом сімʼї, молоді та спорту Охтирської міської ради, Клінікою, дружньою до молоді, з Охтирським міським центром позашкільної освіти – МАН, Центром правової безоплатної допомоги, Державною установою Центр пробації в Сумській області. Багато років центральна бібліотека товаришує з комунальною установою Охтирським міським територіальним центром з обслуговування одиноких та малозабезпечених людей похилого віку, мають спільні плани роботи.
Бібліотеки міста мають спільні погоджені плани роботи з вчителями молодших класів, з керівниками груп ОМЦПО-МАН, Клінікою дружньою до молоді, постійно співпрацюють з міським краєзнавчим музеєм, КП «ТРК «Охтирка», Охтирською дитячою художньою школою ім. Т. Г. Шевченка, Охтирською музичною школою ім. П. С. Білинника, з загальноосвітніми школами, дошкільними закладами, навчальними закладами професійної освіти.
Співпраця відбувається через реалізацію спільних заходів та спільних ініціатив у формі зустрічей, дискусій, книжкових виставок, презентацій, лекцій, концертів, засідань клубів.
Бібліотека розглядається, як складова частина інфраструктури громадського життя міста і регіону, що підвищує її статус у суспільстві.
Останнім часом, бібліотеки міста мають систему стосунків з громадськістю, які націлені на удосконалення культурно-просвітницької та соціально-реабілітаційної роботи з підростаючим поколінням. До такої системи належить взаємодія з громадськими організаціями, такими як: «Охтирський молодіжний центр», «ФРІ», Охтирський осередок Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Г. Шевченка, «Охтирський майдан», Спілкою воїнів АТО, Спілкою воїнів афганців, спілкою «Союз Чорнобиль».
В бібліотеках міста працюють клуби за інтересами: «Виноградар», «Городник», «Квітучій сад», «Світлиця», «Український клуб», «Здоров’я»,  «Краєзнавче джерельце», «Домовичок».
У грудні 2015 року Охтирська центральна міська бібліотека долучилася до участі у проєкті Української бібліотечної асоціації «Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в пунктах європейської інформації» за підтримки програми Європейського Союзу «Еразмус+» (Жан Моне) і у 2016 році стала переможцем, однією з 83 бібліотек України.
Під час реалізації проєкту Пункт європейської інформації Охтирської МЦБС проводив різноманітні заходи з метою популяризації європейських цінностей, знань про Європу та ЄС. Він став одним із перших серед бібліотек-учасниць проєкту, який встановив зв’язки з посольствами європейських країн, що дало можливість поповнити фонд бібліотеки цікавими матеріалами про країни Європи для використання в інформаційній роботі пункту.
Стало доброю традицією проведення масштабного загальноміського святкування Дня Європи у місті Охтирка, за участю пункту ЄІ.
Досвід роботи пункту ЄІ Охтирської центральної міської бібліотеки знайшов відображення у щоквартальних бюлетенях «Вісник центрів та пунктів європейської інформації», що розміщений на платформі «Громадський європейський майданчик», а узагальненням діяльності ПЄІ Охтирської ЦМБ стала стаття у фаховому науковому журналі «Бібліотечний форум: історія, теорія і практика» (№ 1/2019 р.).
Створення у Центральній бібліотеці Пункту європейської інформації – інформаційно-просвітницького ресурсного центру з питань європейської інтеграції стали підґрунтям для змін на шляху євроінтеграції. Публічна бібліотека відіграє вагому роль у популяризації європейських цінностей та підвищенні комплексних знань про Європу, що необхідні на сучасному етапі громадянину України для існування в європейському співтоваристві.  Користувачі бібліотек завдяки заходам, що відбуваються в бібліотеках, не тільки дізнаються багато цікавого щодо функціонування інституцій Європейського Союзу та життя у країнах ЄС, відслідковують євроінтеграційні процеси, що відбуваються в Україні, а й отримують конкретну практичну допомогу щодо навчання, працевлаштування, візової підтримки, подорожей країнами ЄС тощо. ПЄІ активно співпрацюють з посольствами, консульствами країн ЄС, громадськими організаціями проєвропейського спрямування, євроклубами тощо.
КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ» виконує свої головні завдання і функції. Крім виконання своїх основних функцій, діяльність бібліотек спрямована на підтримання позитивного іміджу сучасних бібліотек, співпрацю з закладами культури та освіти, здійснення оперативного, повного і комфортного обслуговування користувачів на високому рівні.

Сучасні послуги бібліотек
КЗ «Публічна бібліотека Охтирської міської ОТГ», які може отримати користувач:

Ø користуватися інформацією про склад бібліотечних фондів через довідково-пошуковий апарат;

Ø користуватися допомогою фахівців бібліотеки в пошуку джерел інформації, в тому числі з мережі Інтернет;

Ø отримувати необхідні документи з фонду бібліотеки для користування у читальних залах та абонементах;

Ø одержувати документи або їх копії через міжбібліотечний абонемент (МБА);

Ø електронна розсилка списків літератури (нових надходжень, тематичних), електронна доставка сканів документів;

Ø користуватися комп’ютером, безкоштовним доступом до мережі Інтернет та електронними ресурсами;

Ø пройти курси комп’ютерної грамотності і здобути або покращити навички роботи з необхідними програмами та Інтернетом;

Ø телефонувати рідним і друзям по Скайпу в інші міста та за кордон;

Ø відвідувати різноманітні культурні заходи, що відбуваються у бібліотеці.

Ø замовити довідку, списки літератури до дипломних та курсових робіт;

Ø замовити реферат, повідомлення тощо.



1 коментар:

  1. Уважаемые коллеги. Прошу передать Журавель Наталье, чтобы она ответила на письмо Башун по поводу статьи и указала недостающие годы. Она почему-то не отвечает с 10 октября. С уважением, Елена Башун olenabashun@gmail.com

    ВідповістиВидалити