пʼятниця, 31 січня 2014 р.

"І слава їх встає, не вмерши"

На Аскольдовій могилі
Поховали їх —
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі

Український цвіт! —
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? —
Квитне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! —
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих. —
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.                      
П. Тичина


                                                      


             29 січня 1918 року назва невеликої станції, що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є національним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність.
             Бій під Крутами — бій, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. Відбити напад близько 4 тис. більшовиків полковника Михайла Муравйова з Києва тоді вирушили добровольчий Студентський курінь і вихованці Української військової школи. Не більше шести сотень бійців. Коли скінчилися набої, лише 35 потрапили в полон. Як свідчили селяни — очевидці страти, учень сьомого класу гімназії Григорій Пипський заспівав гімн ”Ще не вмерла Україна”, який підхопили й інші полонені.
            У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.
             "І слава їх встає, не вмерши" - під такою назвою відбулася година пам'яті у Охтирській центральній бібліотеці 29 січня, на яку були запрошені учні 10-х класів Охтирської гімназії. Метою заходу було розкрити суть та причини трагедії під Крутами, аби виховувати у молодого покоління інтерес і повагу до історичного минулого своєї країни, до борців за незалежність України. Про перебіг того страшного трагічного бою розповів учням Олександр Миколайович Скиба голова літературного осередку ім. Т. Г. Шевченка "Просвіта", який активно співпрацює з бібліотекою. 
              Бібліотекарі читального залу   В. А. Яковенко та Л. М. Губенок підготували цікавий сценарій з театралізованими моментами, на якому Л. М. Губенок виступила в ролі матері загиблих синів України. Про героїв Крут читала вірші Н. Д. Журавель, бібліограф центральної бібліотеки. На початку заходу учні переглянули документальну стрічку про трагедію Крут. Хвилиною мовчання та запаленням свічки за загиблими закінчилася година пам'яті та піснею "Бій під Крутами" у виконанні Руслани Денеги. Був організований огляд виставки "За волю і долю України" та презентована історично-бібліографічна пам'ятка "Крути - наша слава, наша історія".
 

















 
                                                                                                                                            
                                    
 
 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар