вівторок, 31 січня 2023 р.

Засідання клубу «Городник»

31 cічня в Охтирській центральній міській бібліотеці відбулося чергове засідання клубу «Городник».

Тема засідання «Боротьба зі слимаками», також обговорили посадку овочевих культур. Керівник клубу Мартиненко Олексій Семенович розповів присутнім про боротьбу зі слимаками народними методами.

Зараз в нашій місцевості розмножилось дуже багато слимаків, бо для їх розмноження були сприятливі умови. Часті затяжні дощі, хмарна погода – оптимальні умови для інтенсивного росту і розвитку слимаків. Їх поширення і шкідливість переважно на забур’янених, перезволожених ділянках, на яких вони живляться молодими рослинами та ягодами. Тому високий рівень агротехніки, виполювання бур’янів, створення умов рівномірного зволоження запобігають їх масовому розмноженню.

Знищити слимаків повністю досить складно, проте можна суттєво зменшити їх чисельність та шкодочинність. Основні методи боротьби – агротехнічні. Найкращий час для боротьби з ними травень-липень.

Насамперед обкошування ділянок, рихлення  грунту, міжрядний обробіток, прополювання.

Механічний спосіб – це ручний збір молюсків. Збирають слимаків з рослин та грунту у вологу погоду, після дощу, вночі та вранці по росі. У цей час молюски активно повзають і харчуються.

Слимаків потрібно систематично відловлювати. Для цього у місцях їх скупчення розкладають мокрі ганчірки, куски шиферу, фанери, дощечки, купки бур’янів, які розміщують на відстані 3-5 м один від одного. Їх періодично переглядають і збирають слимаків. Зібраних слимаків знищують у міцному соляному розчині, або заливають крутим кип’ятком.

Створення захисних смуг і канавок. Захисні канавки шириною 15-30 см роблять з матеріалу, що ускладнює пересування слимаків. Це може бути хвоя, вапно, тютюновий пил, гірчичний порошок, деревний попіл, мелена кава, пісок, суха тирса, мелений суперфосфат.

Досить дієвим заходом є встановлення пасток з використанням  пива, або суміші дріжджів та меду. Заповніть ємність вищевказаною речовиною та заглибте її на рівні землі. Молюски підповзуть на запах  і потраплять в суміш. Кожні 2-4 дні перевіряйте пастки, звільняйте від шкідників і заповнюйте новим розчином.

В боротьбі зі слимаками допомагають і відволікаючі маневри: посадка в міжряддях найбільш «смачної» для слимаків культури – салату, який і прийме основний удар на себе.

Найефективніше – це, звісно, природні вороги слимаків. Їх не так багато, але, до прикладу, хижі павуки, багатоніжки, туруни та жуки-стафіліні (хижаки) – всі вони становлять реальну загрозу цим молюскам. Люблять закусити молюсками жаби, вужі та ящірки, а з ссавців їх особливо полюбляють їжаки. Не гидують слимаками також голодні кури і качки.

Деякі господарі посипають слимаків і грунт сіллю. Робити це в жодному разі не потрібно. Сіль руйнує фізико-хімічний склад грунту.




понеділок, 30 січня 2023 р.

Гірка пам'ять Голокосту

Страшне і нелюдське явище, яке відбувалося в період 1933 - 1945-х років і отримало назву - Голокост, призвело до умисного винищення практично однієї третини євреїв, а також незліченної кількості представників інших нацменшин, породжене ненавистю і фанатизмом, затятим расизмом і принизливими забобонами, які панували тоді в фашистської Німеччини.

В історії людства було безліч «темних» плям, але так відверто, широкомасштабно і цинічно, суспільство ще не падало ніколи. Маніпуляції громадською свідомістю, нездорові ідеї і злочинне замовчування, які супроводжували весь цей жах, не давали тоді повною мірою усвідомити справжній стан речей, і це сумно.

Однак все світове співтовариство здригнулося, коли почали відкриватися факти і підтвердження подібних злодіянь, причому в справжніх «промислових» масштабах. Ми не повинні допустити, щоб подібне ще хоч коли-небудь повторилося!

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який відзначається 27-го січня, прийнятий на офіційному рівні Генеральною Асамблеєю ООН 1-го листопада 2005-го року, резолюція A/RES/60/7. Метою запровадження цієї сумно пам’ятної дати є активна просвітницька робота та сприяння у запобіганні можливих майбутніх актів геноциду, а так само зневаги до цінності людського життя.

Міжнародне співтовариство "беззастережно засуджує всі прояви релігійної нетерпимості, підбурювання, переслідування або насильства щодо окремих осіб або громад, зумовлені етнічним походженням або релігійними віруваннями, де б вони не мали місце", - йдеться в тексті резолюції. Справжні і майбутні покоління не повинні забувати уроків наших загальнолюдських і настільки трагічних катастроф, інакше може виникнути дуже високий ризик повторення подібних моментів у майбутньому.

У цей день, День скорботи і пам’яті, ми приєднуємося до загальної печалі і прагнемо співчувати всьому цьому болю та втраті, ім’я якої Голокост. Її ніяк не заповнити. Вже не запобігти. Але нехай живе надія, що подібного більше ніколи не повторитися! Будемо пам’ятати...


 

Моя квітуча Україна!

Чудова моя Україна!

На білому світі є різні країни,

Де ріки, ліси і лани.

Та тільки одна на землі Україна,

А ми її доньки й сини.

Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,

І квіти усюди ростуть.

Та тільки одну Батьківщину ми знаєм.

Її Україною звуть.

Україна – це наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею і мудрими та талановитими людьми. Україна – країна трагедій і краси, країна, де найбільше люблять волю і найменше знали її, країна гарячої любові до народу і чорної йому зради. Україна! Скільки глибини у цьому слові… Це золото безмежних полів, бездонна синь зачарованих небес. Тихі плеса річок, сині очі озер і ставків. Це безмежні степи і ліси, зелені долини і луки, Карпатські верховини і донецькі простори, Полісся і Крим, біленькі полтавські хати і велич міських краєвидів - все це наша Україна.

26 січня працівники бібліотеки завітали до міського територіального центру соціального обслуговування та провели пізнавальну мандрівку «Чудова моя Україна!». Під час зустрічі присутні дізналися цікаві факти про нашу чудову країну, що в ній є най-най-най: найбільші міста та найглибше озеро, найстаріше дерево та найбільше і найменше дерева, найбільший та найменший звірі, найбільший та найменший птахи, найдавніша друкована та найменша книги, найбільша писанка та найдовший музичний інструмент і багато іншого. Учасники з захопленням мандрували країною, дивувалися її «цікавинкам».




РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!

Від самого початку повномасштабного вторгнення Охтирська публічна бібліотека розпочала займатися волонтерською діяльністю в рамках своїх можливостей.

Левова частка цих можливостей – підтримка мешканців нашої громади, які допомагають нам збирати кошти на парафін для окопних свічок, несуть тканину на сітки, баночки, картон, консервацію, одяг для шпиталю тощо.

Починали все з малого, а потім вчилися робити ще щось, наприклад, сітки.

За весь час сплели 11 сіток – звичайно не так багато, як хотілося б, але враховуючи, що займаємося ще бібліотечною діяльністю, поставимо собі хорошу оцінку.

Окрім бібліотекарів, до нас долучаються жіночки-волонтери і, навіть, діти. Вони допомагають різати тканину, плести основу, в’язати стрічки.

Сьогодні хочемо висловити велику подяку цим небайдужим людям, які весь свій вільний час проводять у бібліотеці. ДЯКУЄМО! РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!






Засідання клубу історії для дітей на тему: «Битва під Крутами», «Ураїнське козацтво»

29 січня в Охтирській центральній публічній бібліотеці відбулося засідання клубу історії для дітей на тему: «Битва під Крутами», «Ураїнське козацтво» з викладачем Катериною Мамєдовою в рамках проєкту «Фабрика добра та відпочинку», який реалізується за ініціативи Охтирської міської організації Червоного Хреста, завдяки програмі BRAVO.







понеділок, 23 січня 2023 р.

Засідання клубу «Шаховий клуб»

21 січня в Охтирській центральній публічній бібліотеці відбулося засідання клубу «Шаховий клуб» в рамках проєкту «Фабрика добра та відпочинку», який реалізується за підтримки Товариства Червоного Хреста України програми BRAVO.









Заняття йоги

20 січня в Охтирській центральній публічній бібліотеці вперше відбулося заняття йоги з інструктором Наталією Чичихіною в рамках проєкту «Фабрика добра та відпочинку», який реалізується за підтримки Товариства Червоного Хреста України програми BRAVO.

Йога користується популярністю серед жінок та чоловіків, адже під час занять можна не тільки тренувати своє тіло, але й нормалізувати моральний стан.

Йога – це психопрактика зміни свідомості, яка допомагає досягти рівноваги, гармонізує внутрішній світ та допомагає покращити стан здоров’я. Вона допомагає пізнати ту частину себе, яку ми не усвідомлюємо.

Також йога позитивно впливає на розвиток скелетно-м’язової системи дітей, покращує якість життя та профілактує падіння і переломи у людей похилого віку.

Запрошуємо відвідати  усіх хто бажає заняття з йоги. Слідкуйте за анонсами.





Заняття тренінгу для підлітків «Подолання особистісної тривожності у підлітків»

20 січня в Охтирській центральній публічній бібліотеці відбулося друге заняття тренінгу для підлітків «Подолання особистісної тривожності у підлітків» з психологом Юлією Юхно в рамках проєкту «Фабрика добра та відпочинку», який реалізується за підтримки Товариства Червоного Хреста України програми BRAVO.

Мета: зниження особистісної тривожності у підлітків.

На тренінгу, який складається з 6 занять діти зможуть більше зрозуміти себе, свої потреби та свої бажання. Заняття спрямовані на підняття самооцінки, на вміння виходити з конфліктних ситуацій та зняття емоційної напруги.











пʼятниця, 20 січня 2023 р.

Майстер – клас з виготовлення «Букет із сердечок»

19 січня в Охтирській центральній публічній бібліотеці відбувся майстер – клас з виготовлення «Букет із сердечок», який провела бібліотекар Віра ГНІТІЙ в рамках проєкту «Фабрика добра та відпочинку», який реалізується за підтримки Товариства Червоного Хреста України програми.

Запрошуємо відвідати  усіх бажаючих клуб «Майстерня креативних ідей» в рамках проєкту креативного культурного простору «Фабрика добра та відпочинку». Слідкуйте за анонсами.




Година спілкування «Круговерть зимових свят»

19 січня, у день явлення Господнього на годину спілкування «Круговерть зимових свят» до міського територіального центру соціального обслуговування населення завітала бібліотекар центральної бібліотеки Людмила АБАРОВСЬКА, яка привітала всіх присутніх зі святами, розповіла про особливості відзначення зимових свят в Україні, продемонстрували книги з висвітлення звичаїв, обрядів щодо святкування, традицій харчування у цей період - у різних регіонах України.

Бажаючі учасники поділилися з присутніми власними спогадами про відзначення свят Різдвяного циклу, починаючи з дитинства і аж дотепер. Для кожного з присутніх ці свята є улюбленими з дитинства, адже вони свої, рідні, споконвічні. І хоч учасники вже люди поважного віку, але в кожного в душі залишились теплі спогади з дитинства на все життя.

Учасники заходу важно слухали інформацію про життя та творчість видатних українців, які народилися в січні, зокрема, Степана Бандеру, Василя Стуса, Василя Симоненка, аналізували ставлення до цих постатей у суспільстві, та за яких умов воно формувалося.

Зробили висновки, що інформація – це сильна зброя. Можна знищити будь-яку людину, навіть без зброї, якщо поставити таку мету. Саме так і робила тоталітарна радянська система з тими, хто не бажав їй коритися. І намагається до цього часу спотворювати інформацію. Бібліотекар Людмила АБАРОВСЬКА зачитала кілька поезій Василя Стуса та Василя Симоненка.

Всі присутні виразили щиру надію, що цей рік буде роком Перемоги України, і кожен посильно робить все можливе, щоб якомога швидше її наблизити. І вже наступного року українці святкуватимуть, а не відзначатимуть.



 

 

Книжкова виставка «Крим – благословенна земля України»

Кримські татари разом з українцями є одним з корінних народів України. На території нашої держави мешкає приблизно 250 000 представників цього народу. Самоназвою кримських татар є киримли – що можна перекласти як «кримці». Вони спілкуються на кримськотатарській мові, що належить до тюркської мовної сім’ї та сповідують іслам.

Походження

Кримськотатарський народ сформувався на території Кримського півострова у часи середньовіччя в XI–XIII ст.

Кримські татари є нащадками половецьких племен, які ввібрали в себе та асимілювали монгольські елементи та, частково, греків, італійців, готів, та представників інших народів, які мешкали тоді на півострові.

26 червня 1991 року у Сімферополі розпочав діяльність другий Курултай кримськотатарського народу, що відбувся через 74 роки після першого Курултаю, який проходив 1918 року у Бахчисараї. Вперше кримськотатарський прапор був прийнятий Курултаєм кримських татар у 1917 році, одразу після Лютневої революції. Поновлений 30 червня 1991 року, після прийняття Україною незалежності.

З нагоди цієї події в Охтирській центральній публічній бібліотеці оформлена книжкова виставка «Крим – благословенна земля України».

Мужність та сміливість, любов до волі, людяність та самоповага мають в Україні два кольори, і вони спільні для прапорів обох наших народів – українського і кримськотатарського.


четвер, 19 січня 2023 р.

Засідання клубу «Ерудит»

18 січня в Охтирській центральній публічній бібліотеці відбулося засідання клубу «Ерудит» в рамках проєкту «Фабрика добра та відпочинку», який реалізується за ініціативи Охтирської міської організації Червоного Хреста, завдяки програмі BRAVO.

Дітки мали нагоду пограти у нові настільні ігри. Настільні ігри дуже цікаві, вони захоплюють і не відпускають, сприяють спілкуванню, розвивають мислення, пам’ять, поповнюють словниковий запас. Дітки чудово провели час у бібліотеці та добре відпочили. Крім того, вони переконалися, що без електронних гаджетів також можна весело, а головне – корисно відпочити.

Поспішайте до нас!

Все, що потрібно – привести друзів і не забути прихопити гарний настрій.




середа, 18 січня 2023 р.

«Правові можливості мешканців громади, які проживають поблизу ведення бойових дій та деокупованих територій»

В Охтирській центральній публічній бібліотеці була проведена інформаційно-консультативна бесіда з юристкою Охтирського МЦ з надання БВПД Мариною ГАРАНЖОЮ «Правові можливості мешканців громади, які проживають поблизу ведення бойових дій та деокупованих територій» в рамках проєкту «Фабрика добра та відпочинку», який реалізується за ініціативи Охтирської міської організації Червоного Хреста, завдяки програмі BRAVO.

Із початком військової агресії на певних територіях, із метою збереження конфіденційної інформації та запобігання її виникненню, припинено функціонування державних реєстрів та баз даних, які адмініструються державою. Однак, життя тривало та питань, які потребували нагального вирішення у громадян поставало чимало.

Обмеження стосувалися реєстрів:

–Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРПНМ),  в якому фіксуються всі дії щодо нерухомого майна;

–Спадковий реєстр;

–Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (ЄДРЮОФОПГФ),  який містить інформацію та в якому  проводяться всі реєстраційні дії щодо бізнесу;

–Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) та Єдиного  реєстру боржників (ЄРБ), в яких фіксуються всі виконавчі дії та складаються документи виконавчого провадження;

–Державного реєстру обтяжень рухомого майна (ДРОРМ), в якому фіксуються обмеження щодо розпорядження рухомим майном фізичних та юридичних осіб;

–Державного реєстру актів цивільного стану (ДРАЦС), в якому міститься інформації про державну реєстрацію шлюбу, народження, смерті тощо (перелік не є вичерпним).

Наразі доступ до більшості реєстрів поновлено та нашу громаду виключено із списку громад, які відносяться до територій де ведуться бойові дії.

Під час інформування висвітлювалися питання:

–Державні реєстри в умовах воєнного стану;

–Що та як працює;

–Консультативна робота з присутніми.





 

понеділок, 16 січня 2023 р.

Книжкова виставка «Незламні: місія ДАП»

16 січня вся Україна вшановує пам’ять героїв-«кіборгів», які з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року в найзапекліших боях воювали за Донецький аеропорт та пройшли через 242-денне пекло…

В останні дні захисту Донецького аеропорту 19 та 20 січня – там загинуло 58 вірних синів України… За офіційними даними, захищаючи донецький аеропорт, загинули понад 200 українських військових.

Про героїчні події в терміналі Донецького аеропорту в читальному залі Охтирської центральної публічної бібліотеки підготовлено книжкову виставку «Незламні: місія ДАП».





Благодійний різдвяний концерт «Калина-Етно» – проєкт «Славімо Різдво Христа!»

13 січня в Охтирській центральній публічній бібліотеці відбувся благодійний різдвяний концерт «Калина-Етно» – проєкт «Славімо Різдво Христа!».

Дякуємо керівнику Катерині МАКАРЕНКО та колективу народного аматорського ансамблю української пісні «Калина» за чудовий настрій та подаровані емоції!