четвер, 7 жовтня 2021 р.

Найвідоміші книги Френсіса Скотта Фіцджеральда

24 вересня виповнюється 125 років від дня народження відомого класика американської літератури Френсіса Скотта Фіцджеральда. Один з найбільш значних письменників «втраченого покоління», він своїми книгами і стилем життя істотно вплинув на умонастрої молоді після Першої світової війни. Органічне поєднання лірико-романтичної і сатирико-реалістичної сторін таланту Фіцджеральда розвинуло у письменника неповторну гостроту зору, дозволивши йому по-своєму побачити Америку XX століття і сказати про неї, висловлюючись його власними словами, «щось ... ще не сказане ніким раніше ».

Письменникові належить, мабуть, одна з провідних сольних партій в оркестровій партитурі «століття джазу». Він і сам був плоттю від плоті тієї легендарної епохи - його ім'я не сходило з вуст сучасників і з зведень світських хронік. Його скандальна манера поведінки валила в жах одних і викликала захоплення у інших. Але ексцентричність і зовнішня позолота канули в минуле, і нам залишилися його безсмертні книги. Пропонуємо згадати найвідоміші з них.

Пропонуємо згадати найвідоміші твори письменника.

«По цей бік раю» (1920) - перший роман Фіцджеральда, який приніс йому світову популярність. Ця книга стала маніфестом для американської молоді «джазової ери». У цих юнаків і дівчат не залишилося ідеалів, вони довіряють тільки самим собі. Вони жадібно хочуть розважатися, насолоджуватися життям, крихкість якої вже встигли усвідомити.

На перший погляд героїв книги можна вважати порожніми і легковажними. Але, по суті, доля цих «бунтарів без причини», які шукають нових уявлень про дружбу і відкидають міщанство і святенництво «батьків», глибоко трагічна. Їх бунт приречений - і тільки самі вони поки ще про це не здогадуються ...

«Прекрасні і прокляті» (1922). Ентоні Петч, онук мультимільйонера, який отримав чудову гуманітарну освіту в Америці і кілька років жив у Європі, повертається на батьківщину. Він проводить час в очікуванні колосального спадщини і майже нічого не робить. Досить непоганий статок дозволяє йому «красиво» марнувати життя. Іноді у нього з'являються невиразні плани діяльності того чи іншого роду, але до їх втілення він ніколи не доходить ...

«Великий Гетсбі» (1925) - найвідоміший твір письменника. Америка 1925 р час «сухого закону» і гангстерських розборок, яскравих вогнів і яскравого життя. Але для Джея Гетсбі втілення американської мрії обернулося справжньою трагедією. А шлях наверх, незважаючи на славу і багатство, привів до тотального краху ...

«Ніч ніжна» (1934) - трагічна історія талановитого лікаря-психіатра Діка Дайвера і його дружини Ніколь, історія любові, страждань, прагнення зберегти шлюб, творчої та моральної деградації, яка відбувається в блискучому, звеселяючий і дозвільному світі «дуже багатих людей».

Цей роман автор називав найулюбленішим своїм витвором, своєю сповіддю.

«Останній магнат» (1941) - останній роман письменника, опублікований вже після його смерті. Це історія про «золотий вік» Голлівуду - епосі легендарних продюсерів, кінозірок і фільмів, що стали класикою світового кінематографа. Герой роману вважає за можливе керувати долями людей. Але навіть у найсильніших чоловіків є слабкості. Слабкістю «останнього магната» стає любов до юної старлетці, прекрасно розуміє: в Голлівуді, де продається все, порядні дівчата коштують дуже дорого.

 


Немає коментарів:

Дописати коментар